Co w trawie piszczy,  Dobre nawyki

Czy gleba może uratować Ziemię przed katastrofą klimatyczną? Odpowiedź w “Kiss the Ground”.

Dasz wiarę w to, że w garści żyznej gleby zamieszkuje więcej istot niż liczba ludzi, którzy kiedykolwiek żyli na naszej Planecie? Przeciętny człowiek niewiele wie o glebie, a ona przecież rodzi dla nas jedzenie. Ba! Okazuje się, że niewiele o niej wiedzą również rolnicy od pokoleń uprawiający ziemię.

Dokument “Kiss the Ground” (reżyseria Rebecca Harrell Tickell i Josh Tickell), którego narratorem jest amerykański aktor, producent filmowy i weganin Woody Harrelson, opowiada o niezwykłym potencjale, jaki kryje się tuż pod naszymi stopami. Według twórców filmu to właśnie troska o dobrą glebę może odwrócić bieg historii, powstrzymując katastrofalne w skutkach procesy: erozję, pustynnienie ogromnych obszarów na całym globie, powodzie i huragany, akumulowanie się CO2 w atmosferze.

“Rośliny korzystają z energii światła i pobierają dwutlenek węgla z atmosfery, zamieniając go w paliwo i w ten sposób rosną. Ale 40% paliwa rośliny wysyłają do korzeni. Strategicznie wypuszczają paliwo mikroorganizmom glebowym. Rośliny żywią mikroorganizmy węglem, a mikroby dostarczają roślinom substancje odżywcze. W trakcie tego wszystkiego mikroorganizmy glebowe z paliwa węglowego tworzą węglowy klej. Tworzą siedliska w ziemi, małe kieszenie, przez które kontrolują przepływ powietrza i wody. To jeden ze sposobów, w jaki węgiel wiąże się w glebie. Innymi słowy gleba ma wyjątkową zdolność do wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery. To ważna sprawa! A co jeszcze bardziej niesamowite, gleba zawiera całe bogactwo życia. Ona żyje!”.

Autorka Maggie Eileen

Żyzna gleba i jej mikromieszkańcy, niewytępieni przez toksyczne i rakotwórcze pestycydy, regulują naturalne cykle w przyrodzie, takie jak pochłanianie CO2 czy śródlądowe opady deszczu. Są niezbędni do zachowania równowagi klimatycznej i zdrowia ludzi.

“Jeśli porównać różnorodność mikrobiologiczną gleby z różnorodnością mikrobiologiczną w organizmie człowieka, to w ciele mamy więcej komórek bakterii niż komórek ludzkich. W 1% jesteśmy ludźmi, a w 99% mikrobami. Taka jest prawda! Jedzenie, które spożywamy, żujemy i rozkładamy na małe kawałeczki, jest wchłaniane przez bakterie w naszym brzuchu. Powiedzmy, kiedy jesz jarmuż Twoje ciało nie spożywa jarmużu. Spożywają go bakterie. Żywisz się tym, co bakterie przetworzyły i wydaliły. Klucz do zdrowia to jedzenie ziemi… (śmiech) Musimy jeść to, co z ziemi trafia do roślin. To służy zdrowiu”.

Jak przywrócić bioróżnorodność na terenach całkowicie wyjałowionych? Jakie znaczenie ma dieta roślinna i kompostowanie odpadów organicznych? Czy jest coś, co każdy i każda z nas może zrobić i czy mamy jeszcze czas na globalne zmiany? Na te i inne pytania starają się odpowiedzieć osoby zaangażowane w inicjatywę “Kiss the Ground” – wspomniany dokument, a także platformę oferującą szkolenia edukacyjne i biznesowe.

Film, dotykający spraw najwyższej wagi i niecierpiących zwłoki, a dla niektórych środowisk drażliwych, daje nadzieję, inspiruje i zachęca do zakasania rękawów. Do obejrzenia na Netflixie oraz Vimeo (koszt dostępu 1€).


W grupie Ethical Travellers – weganizm i minimalizm tu i tam inspirujemy się wzajemnie w tematach związanych z dobrymi nawykami, roślinną dietą, minimalizmem, odpowiedzialnymi podróżami, ochroną praw zwierząt i przyrody. Dołącz do nas! Odwiedź również profil na Facebooku i Instagramie.


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x