Dobre nawyki

Książki nie tylko pod choinkę

Są dwa rodzaje kultowych prezentów, które zawsze znajdą miejsce pod choinką. Jedne to skarpetki, a drugie książki. Stawiam na książki, a rekomendację skarpetek zostawię na inną okazję. Dziś zaproponuję Wam kilka tytułów, które mogą ucieszyć wszystkich zainteresowanych przyrodą, ochroną środowiska, życiem zwierząt i ich prawami, weganizmem oraz przemianami społecznymi. Będzie na lekko i na dobranoc, albo na dłuższe posiedzenie i przemyślenie z co najmniej kilkoma filiżankami kawy.

1. Mądrość i cuda świata roślinJane Goodall, Gail Hudson

Jane Goodall, która poświęciła swoje życie na badania nad szympansami, tym razem otwiera przed nami okno na fascynujący świat roślin, ich mądrość i siłę przetrwania. Uwrażliwia na przyrodę i jej prawo do życia w symbiozie z człowiekiem. Rośliny nas karmią, leczą, ale mogą też nas zabić. Dziś znajdują się w wyjątkowo trudnej sytuacji, wiele z ich gatunków jest na granicy wyginięcia. Jane Goodall opowiada historie przyrodników, którzy nierzadko ponad swoje życie stawiali ratowanie świata roślin. Wskazuje też, co my możemy zrobić, aby go chronić, jak okazywać mu wdzięczność i szacunek. Dzięki tej książce zrozumiałam, jak niezwykle ważne są rośliny dla równowagi na Ziemi, ale także, że mogą być zniewolone przez człowieka, podobnie jak zwierzęta. Opowieść bardzo osobista, przemyślana i emocjonująca.

2. Simona Anna Kamińska

Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak

Jak to możliwe, że o Simonie Kossak nie uczą nas w szkole? Dlaczego jej historia została przyćmiona portretami jej słynnego pradziadka, dziadka i ojca – trzech malarzy Kossaków? Może dlatego, że nie chciała zostać czwartym Kossakiem, była uznawana za dziwaczkę, wychodziła poza epokę, w której żyła, zaszyła się w lesie i zamiast ludzi najpewniej wolała obecność zwierząt i drzew. To niezwykła opowieść o wyjątkowej kobiecie, która wyłamała się ze sztywnych, rodzinnych schematów i poszła własną drogą. Jej praca i życie w Puszczy Białowieskiej, którą kochała i starała się chronić pozostaje ponadczasową inspiracją dla wszystkich odczuwających więź z przyrodą. Poznanie historii Simony było dla mnie wyjątkowym odkryciem zwłaszcza w kontekście ostatniej, wielkiej wycinki Puszczy Białowieskiej.

3. Duchowe życie zwierzątPeter Wohlleben

“Gdy ktoś odmawia zwierzętom zbyt wielu ogólnie uznawanych emocji, ogarnia mnie ciche poczucie, że pobrzmiewa tu zawsze trochę strachu, iż człowiek mógłby stracić swoją wyjątkową pozycję. I coś jeszcze znacznie gorszego – wykorzystywanie zwierząt znacznie by się skomplikowało, jeżeli przy każdym posiłku albo skórzanej kurtce przyjemność mąciłyby zastrzeżenia moralne” – Peter Wohlleben. Nie podlega dyskusji, że zwierzęta czują ból, strach, smutek, okazują radość, czy tęsknotę. Odczytują nasze gesty, mimikę, rozumieją słowa nie z ich świata. Ale czy potrafią liczyć, rozpoznawać abstrakcyjne obrazy, śnić, czują wstyd lub przeżywają żałobę? Autor na podstawie własnych obserwacji i badań naukowych przytacza wiele niezwykłych historii zwierząt i ich zachowań, które nie tak bardzo różnią się od naszych. Opowiada też o tym, w jaki sposób nasze światy się przenikają i jak różne gatunki zwierząt niezawodnie ze sobą współpracują.

4. Boskie zwierzętaSzymon Hołownia

To ciekawa pozycja, która daje argumenty przeciwko stawianiu człowieka na piedestale świata. Szymon Hołownia – dziennikarz, publicysta, społecznik i katolik “promujący” na co dzień boga w nieco niestandardowy sposób – poddaje tutaj dyskusji stworzenie i istnienie zwierząt dla użytku ludzi. Sam przestał jeść mięso z powodów etyczno-moralnych i wierzy, że tak jak człowiek mają one swoje sprawy ze stwórcą. Hołownia dostrzega szaleństwo, do jakiego posuwa się współczesny świat, wykorzystując zwierzęta hodowlane w imię zysków i ostrzega, abyśmy się opamiętali, póki jest na to czas. Lektura książki może się okazać przydatna w rozmowach, na przykład przy wigilijnym stole, z osobami, które religią i tradycją tłumaczą prawo człowieka do przedmiotowego traktowania zwierząt i usprawiedliwiają w ten sposób ich cierpienie.

5. Gawędy o wilkach i innych zwierzętach – Marcin Kostrzyński

Zbiór historii o życiu wilków, jeleni, saren, dzików, susłów i lisów opowiadanych jak bajki na dobranoc. Ta książka, pisana z dziecięcą ciekawością i poczuciem humoru, może zainspirować nie tylko dorosłych amatorów obserwowania dzikiej przyrody, ale przede wszystkim dzieciaki. Marcin Kostrzyński swoimi opowieściami udowadnia, że miłość i szacunek dla lasu i jego mieszkańców są ważniejsze niż chęć podporządkowania człowiekowi świata zwierząt. Sam wychował się w rodzinie myśliwych i brał udział w polowaniach do czasu, gdy broń zamienił na aparat fotograficzny i kamerę. Dziś podgląda dzikie zwierzęta bezszelestnie i z czułością, pisze, edukuje najmłodszych, od lat realizuje projekty i filmy przyrodnicze.

6. W obronie zwierząt – Peter Singer

Najtrudniejsza z mojej listy, ale zarazem jedna z najważniejszych, dostępnych pozycji traktujących o prawach zwierząt. Peter Singer, autor wydanego w 1975 r. “Wyzwolenia zwierząt”, zaprasza do lektury esejów filozofów i aktywistów, którzy z otwartymi umysłami debatują nad kondycją współczesnego podejścia człowieka do zwierząt, najczęściej stawianych w roli produktów. Książka przygląda się takim zagadnieniom jak szowinizm gatunkowy i znaczenie moralne istot ludzkich. Analizuje ruch na rzecz ochrony praw zwierząt i ich miejsce w laboratoriach, hodowlach i fermach przemysłowych, czy ogrodach zoologicznych. Bierze także pod lupę zagrożenia, jakie stwarza człowiek gatunkom żyjącym w ich naturalnym środowisku. Wybrane eseje przytaczają fakty dotyczące konkretnych działań aktywistów, walki o zmianę prawa oraz uczą, jak w praktyce mówić o tematach, od których większość ludzi woli odwracać wzrok.

7. Mięsoholicy – Marta Zaraska

2,5 miliona lat mięsożerczej obsesji człowieka

Niełatwe wyzwanie wzięła na swoje barki Marta Zaraska. Temat tak stary, jak stara jest historia naszego gatunku, a nawet sięgający znacznie dalej do naszych pra-pra-praprzodków wielkości bakterii żyjących miliony lat temu. Ale niech Was nie zwiedzie tytuł. Człowiek chyba nigdy nie był bardziej mięsożerny niż w dzisiejszych czasach, a obraz odważnego jaskiniowca polującego na mamuty może się okazać lekko wyidealizowany. “Mięsoholicy” to bardzo ciekawa podróż w czasie i poprzez różne kultury, która stawia sobie za cel rozwikłanie zagadki dotyczącej obsesji człowieka na punkcie jedzenia mięsa. Co w nim jest takiego, że niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego życia? Dlaczego tak trudno oprzeć się smakowi smażonego steka? Czy mięso jest nam w ogóle potrzebne i czy to prawda, że dzięki niemu na drodze ewolucji rosły nasze mózgi? Na te i na wiele innych pytań autorka stara się odpowiadać, przytaczając ciekawe fakty z wielu różnych dziedzin nauki.

8. Czyste mięso – Paul Shapiro

“Czyste mięso” to koncept, który dojrzewał w umysłach ludzi pochodzących z różnych zakątków globu i odmiennych kultur, ale których łączy wspólna wizja świata – świata bez zniewolenia zwierząt. Paul Shapiro opowiada historie firm i start-upów, które zakasały rękawy, zdobyły fundusze i zabrały się do pracy nad stworzeniem w laboratorium prawdziwego mięsa, skór i produktów odzwierzęcych, takich jak na przykład mleko. Książka przedstawia sylwetki wizjonerów, którzy kiedyś marzyli o produkcji żywności wolnej od cierpienia zwierząt, a dziś ich marzenia mają realną szansę się urzeczywistnić. Co więcej, pokładają w nich nadzieję również najbogatsi ludzie na świecie, a nawet niektórzy potentaci przemysłu mięsnego, inwestując miliony dolarów w ich nowatorskie projekty. “Czyste mięso” to również ciekawy przegląd wybranych przemian społecznych, jakie dokonywały się na przestrzeni ostatnich stuleci. Bohaterowie książki wierzą, że kolejna wielka rewolucja już nadchodzi, a świat będzie niebawem witał mięso i produkty odzwierzęce stworzone etycznie, czysto, bez sterydów, antybiotyków, hormonów, zanieczyszczenia środowiska i najważniejsze – bez masowego zabijania zwierząt.


W grupie Ethical Travellers – weganizm i minimalizm tu i tam inspirujemy się wzajemnie w tematach związanych z dobrymi nawykami, roślinną dietą, minimalizmem, odpowiedzialnymi podróżami, ochroną praw zwierząt i przyrody. Dołącz do nas! Odwiedź również profil na Facebooku i Instagramie.


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x