Dobre nawyki,  Zero waste

Świąteczna choinka – tradycyjna czy alternatywna?

“Zdrowych, spokojnych i radosnych!” – takie życzenia to już klasyka gatunku. I choć wszyscy, którzy obchodzą Święta by sobie tego sami szczerze życzyli, to w praktyce bywa różnie. Punktów do odhaczenia nie brakuje: żeby upominki przypadły do gustu, spadł śnieg, pierogi rozpływały się w ustach i kompotu z suszu nie zabrakło (to byłaby już katastrofa!). Ale dylematy okołoświąteczne nie kręcą się jedynie wokół prezentów i zawartości talerza, ale też wokół choinki. I o niej będzie tutaj mowa. Bo im większa świadomość konsumencka, tym więcej wątpliwości, jaką wybrać, żeby było nie tylko ładnie, ale też rozsądnie i lepiej dla środowiska.

Z lasu czy z plastiku?

W 2019 r. Hiper-Com Poland i Grupa Mobilna Qpony-Blix przeprowadziły badanie, z którego wynikało, że 68% pytanych Polek i Polaków zamierzało kupić choinkę. Za sztucznym drzewkiem opowiedziało się 51% osób z tej grupy, a 39% za żywym. Zwolennicy choinek naturalnych wskazywali na ekologię (38% ankietowanych) oraz na tradycję (37%). Natomiast drzewka sztuczne miały być kupowane głównie ze względu na niższą cenę (49%) oraz ich przydatność w kolejnych latach (32%).

Sztuczna

To, że sztuczna choinka będzie nam służyć przez kolejne sezony może być dla niektórych argumentem za tym, że jej wybór jest bardziej ekologiczny niż zakup żywego drzewka. Stanie się tak jedynie, gdy będziemy przy niej świętować przez około 10-12 lat. Poza tym nic nie przemawia za wyborem nowej choinki z plastiku. Począwszy od produkcji, aż po transport i utylizację to produkt, który znacznie przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego. Większość sztucznych choinek jest produkowana z PVC (polichlorku winylu) lub z PE (polietylenu). To właśnie z tego drugiego robi się tzw. choinki odlewane, czyli takie, których każda z gałęzi jest odlewana z plastiku z osobna, żeby wyglądały jak żywe lub nawet lepiej. Aby obniżyć koszty produkcji stosuje się również tworzywa sztuczne, które nie da się zrecyklingować.

“Produkcja naturalnej choinki to 3,1 kg gazów cieplarnianych na rok, natomiast sztucznej – 8,1 kg. Ta druga ma więc zdecydowanie bardziej negatywny wpływ na środowisko. Poza tym są one produkowane przede wszystkim z nieodnawialnych zasobów naturalnych. Co więcej, choinki sztuczne rozkładają się nawet kilkaset lat, zatruwając wodę, glebę, powietrze. A jeżeli chcielibyśmy je spalić, nawet w specjalnych miejscach, to w wyniku tego procesu powstają toksyny i bardzo niebezpieczne rakotwórcze związki” – mówił PAP Piotr Skubała profesor nadzwyczajny z Katedry Ekologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Ślaskiego.

Prawdziwa

Zakup choinki żywej w specjalnej donicy z niepodciętymi korzeniami, którą można posadzić po Świętach w ogrodzie lub oddać do szkółki zrobiłby najwyraźniej mniej złego niż inwestowanie w tę wieloletnią, plastikową. Natomiast jeśli chodzi o naturalną choinkę ciętą, to gdy już opadną z niej igły, a z nimi cały jej urok, to można ją przecież przeznaczyć na opał lub skompostować. Pytanie, czy warto przez kilka lat hodować iglaki po to tylko, żeby je ścinać w imię tradycji, wstawić do domu na góra kilka tygodni, a następnie wyrzucić na śmietnik?

Hodowla i sprzedaż żywych choinek to ogromny biznes. Dania produkuje ich rocznie 12 milionów, z czego 10 milionów sprzedaje do innych krajów. Jest największym eksporterem świątecznych drzewek w Europie. Według The National Christmas Tree Association w Stanach Zjednoczonych około 25-30 milionów naturalnych choinek trafia w ręce kupujących, a w hodowlach rośnie ich obecnie 350 milionów. W 2019 r. Lasy Państwowe poinformowały, że w Polsce sprzedaje się w czasie okołoświątecznym 6 milionów iglaków, z czego większość ma pochodzić z prywatnych plantacji.

Świątecznie i odpowiedzialnie

Miałam choinki żywe, sztuczną, robioną z wieszaków na ubrania i przystrojoną własnoręcznie robionymi bombkami z muszelek. W zeszłym roku zmontowałam świąteczne drzewko z kilku patyków prosto z lasu i sznurka, a ozdoby z szyszek i innych cudów natury. Było skromnie i uroczo. Teraz pojawił się pomysł na ozdobienie liścia palmy, drzewka pomarańczowego lub zakup choinki z drugiej ręki. Jak żyć w te Święta? Jest kilka sposobów na mądre rozporządzenie choinkowym dylematem:

  • Jeśli masz już sztuczną choinkę, wykorzystaj ją ponownie. Własnoręcznie wykonane ozdoby dodadzą jej świeżego uroku.
  • Jeżeli nie możesz obejść się bez prawdziwej, to może wypróbuj wypożyczalnię choinek? Wybierając tę opcję, musisz pamiętać o tym, by właściwie dbać o pożyczone drzewko. Aby mogło się z powrotem przyjąć w szkółce, nie może być trzymane w zbyt mocno nagrzanym pomieszczeniu. Nie należy go ustawiać przy grzejniku lub na podgrzewanej podłodze. Choinkę trzeba też kilka razy dziennie podlewać.
  • Dysponujesz ogrodem lub działką, gdzie możesz posadzić choinkę po Świętach? Wybierz sprawdzone miejsce, gdzie sprzedaje się drzewka z niepodciętymi korzeniami i w przystosowanej to tego donicy. Zadbaj o właściwe warunki w domu, odpowiednią temperaturę i nawodnienie, a także o dobry moment na posadzenie w ziemię.
  • Lubisz zmiany? Zrób oryginalną ozdobę z wieszaków, szyszek, deseczek, gałązek świerku lub z rośliny doniczkowej. Pod każdą z nich można położyć prezenty.

Troszczysz się o środowisko naturalne i chcesz zorganizować Święta w duchu zero waste? Zajrzyj po kilka sprawdzonych pomysłów do tekstu “Dobre nawyki na Święta“.


Źródła:

Polska Agencja Prasowa – “Ekolog: zarówno choinki naturalne, jak i sztuczne niedobre dla środowiska” (dostęp: 10.12.2020).

Money.pl – Badanie Hiper-Com Poland i Grupa Mobilna Qpony-Blix (dostęp: 10.12.2020).

Scandinavian Traveler – “The Christmas tree champion” (dostęp: 10.12.2020).

The National Christmas Tree Association – “Quick Tree facts” (dostęp: 10.12.2020).

Puls Biznesu – “Na polski rynek trafia nawet 6 milionów choinek” (dostęp: 10.12.2020).


W grupie Ethical Travellers – weganizm i minimalizm tu i tam inspirujemy się wzajemnie w tematach związanych z dobrymi nawykami, roślinną dietą, minimalizmem, odpowiedzialnymi podróżami, ochroną praw zwierząt i przyrody. Dołącz do nas! Odwiedź również profil na Facebooku i Instagramie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x